• (021) 47623444 (026) 32255012

24 اردیبهشت 1398 - 13:10
ویزای توریستی هلند

ویزای توریستی هلند

هلند (به زبان انگلیسی: The Netherlands و به زبان هلندی: Nederland) یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین از کشورهای محدوده شینگن است. این کشور در دهه های اخ

هلند (به زبان انگلیسی: The Netherlands و به زبان هلندی: Nederland) یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین از کشورهای محدوده شینگن است. این کشور در دهه های اخیر میزبان میلیون ها نفر توریست و گردشگر از سراسر جهان و همچنین تعداد قابل توجهی از مهاجران بوده که عمدتا از کشورهای آسیا و یا آفریقا به این کشور مهاجرت کرده اند. همچنین هلند یکی از کشورهای پیشرفته جهان است که با داشتن نظام آموزش عالی مناسب و امکانات تحقیقاتی و پژوهشی گسترده پذیرای بسیاری از دانشجویان خارجی بوده است که در مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور به تحصیل مشغول شده اند. 

از جمله بسیاری از هموطنان مان که در دهه های اخیر جهت کار، ادامه تحصیل و یا مهاجرت جهت دریافت ویزای هلند اقدام کرده و به این کشور سفر کرده اند. از این رو امروزه دریافت ویزای شینگن هلند هدف بسیاری از افرادی است که به هر دلیلی تمایل دارند به این کشور سفر و یا در آن اقامت کنند.

 

آشنایی با هلند:

هلند یکی از کشورهای شمال غربی اروپا است که با کشورهای آلمان و بلژیک همسایه است و مرزهای زمینی دارد. این کشور دارای حکومت مشروطه سلطنتی است و یکی از بهترین کشورهای اروپای غربی از لحاظ صنعت، تکنولوژی و رفاه است. به همین جهت امروزه یکی از مهمترین کشورهای ویزای شینگن (Schengen Visa) از دید بسیاری از مهاجران و علاقه مندان به زندگی و یا تحصیل در اروپاست.

مساحت هلند در حدود ۴۱٬۵۲۶کیلومتر مربع است و جمعیت این کشور در سال 2018 حدود 17,249,632 میلیون نفر تخمین زده شده است. پایتخت این کشور شهر آمستردام است ولی شهرهای مهم دیگری مانند لاهه، خرونینگن، آسن و ماستریخت از شهرهای مهم و معروف آن هستند که هر یک به دلایلی در طول یک قرن گذشته معروفیت جهانی پیدا کرده اند.

نام هلند (Nederland) در زبان محلی این کشور به معنای "سرزمین پست" است. به این دلیل که هلند دارای سرزمین های پست و کم ارتفاع زیادی است که حتی ارتفاعی پایین تر از سطح آب اقیانوس ها دارند. هلندی ها در طول قرن های گذشته توانسته اند با موفقیت با این مسئله مقابله کنند و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و بهترین امکانات مهندسی حتی بخش هایی از دریا را خشک کرده و به خاک کشور خود اضافه کنند. گفته می شود که حدود نیمی از خاک این کشور دارای ارتفاعی در حدود یک متر بیشتر از سطح آب اقیانوس هاست.

از رودهای مهمی که به این کشور می ریزند و نقش مهمی در اقتصاد و موقعیت جغرافیایی آن دارند می توان رودهای موز، راین و اسخلده را نام برد. هلند اواخر قرون وسطی استقلال پیدا کرده و برای چند قرن بصورت جمهوری اداره می شده. از آن زمان هلندی ها موفق شدند تا ضمن اکتشافات گسترده در قاره های دیگر دست به تصرف و استعمار سرزمین های بزرگی در قاره های آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی بزنند بطوری که هلند تبدیل به کشوری قدرتمند با قلمرویی بسیار گسترده شد. البته این کشور بعدها بیشتر مستعرات خود را در طول قرن بیستم از دست داد و حتی در جنگ جهانی دوم نیز به اشغال ارتش آلمان درآمد.

پس از جنگ جهانی دوم هلند به سرعت پیشرفت کرد و به عضویت بسیاری از پیمان های بین المللی و اروپایی درآمد. بطوری که امروزه هلند عضو اتحادیه اروپا، پیمان شنگن، پیمان ناتو، سازمان ملل متحد و همچنین میزبان دادگاه های بین المللی لاهه است. واحد پول هلند مانند بسیاری از کشورهای اروپایی یورو (Euro) است.

هلند امروزه یکی از بهترین کشورهای اروپایی بشمار می رود و از طرف دیگر نقش مهمی در پیشرفت فرهنگ و هنر در جهان داشته است بطوری که این سرزمین فیلسوفان، اندیشمندان و هنرمندان بزرگی مانند اسپینوزا، دزیدریوس اراسموس، رامبرانت، ورمر، ون گوگ، موندریان و... بوده است. از طرف دیگر پیشرفت های اقتصادی و صنعتی این کشور در طول یک قرن اخیر چشمگیر بوده تا جایی که امروزه با داشتن کمپانی های بزرگ بین المللی و مطرحی مانند فیلیپس (Philips)، آکزونوبل (AkzoNobel)، رویال داچ شل (Royal Dutch Shell)، ایرفرانس- کا ال ام (Air France-KLM)، آرسلور میتال (ArcelorMittal) و ... نقش مهمی در اقتصاد اروپا و جهان ایفا می کند.

 

انواع ویزای هلند:

همانطور که می دانید دریافت ویزای شینگن اروپا این امکان را به شما می دهد که به بسیاری از کشورهای عضو این پیمان به راحتی سفر کنید. یکی از بهترین کشورهای عضو پیمان شنگن کشور هلند است که به دلیل مزایای فراوان تبدیل به مقصد بسیاری از علاقه مندان به کار، تحصیل و یا اقامت در اروپا شده است.

به همین جهت بسیاری از افراد هر ساله با مراجعه به سفارت خانه های هلند جهت دریافت ویزای شینگن، ویزای تحصیلی و یا کار و مهاجرت به هلند اقدام می کنند. اما لطفا توجه داشته باشید که ویزای هلند به چند دسته تقسیم می شوند:

·         ویزای شینگن هلند

·         ویزای نشنال هلند

این دو ویزا با یکدیگر تفاوت دارند. در واقع ویزای شینگن هلند این امکان را به شما می دهد که با استفاده از این ویزا به کشورهای دیگر شنگن سفر کنید و از این لحاظ محدودیتی نخواهید داشت. اما ویزای نشنال هلند صرفا جهت سفر به این کشور است و کشورهای دیگر اروپایی را شامل نمی شود.

البته ویزای شینگن هلند خود به دو دسته تقسیم بندی می شود:

·         ویزای کوتاه مدت شینگن

·         ویزای مالتی شینگن

نکته جالب اینجاست که چنانچه شما موفق به دریافت ویزای شینگن مالتی هلند شوید می توانید علاوه بر کشورهای دیگر حوضه شنگن، حتی به بسیاری از کشورهای بالکان که عضو این پیمان نیستند نیز براحتی و بدون ویزا سفر کنید.

 

از طرف دیگر در حالت کلی ویزاهای هلند را می توان به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

·         ویزای توریستی هلند: که حداکثر 90 روز اعتبار دارد و جهت سفر توریستی به هلند صادر می شود.

·         ویزای تجاری هلند: ویزایی که جهت سفرهای تجاری و بازرگانی به هلند صادر می شود.

·         ویزای ملاقات با بستگن و خانواده: این ویزا برای کسانی صادر می شود که قصد دیدار خانواده و یا بستگان خود در هلند را دارند.

·         ویزای ترانزیت فرودگاهی: برای مسافرانی که در فرودگاه های هلند اقدام به تعویض هواپیما جهت ادامه سفر خود می کنند.

 

وقت سفارت هلند:

جهت دریافت ویزای هلند باید وقت سفارت داشته باشید تا از شما مصاحبه به عمل آمده و ضمن ارائه مدارک در صورت نیاز بتوانید قصد خود را از سفر با سفارت این کشور در میان بگذارید و درباره آن توضیح بدهید.

 

مدارک لازم ویزای شینگن هلند:

اگر می خواهید جهت دریافت ویزای شینگن هلند اقدام کنید، باید مدارک زیر را آماده و یا جهت ارائه به سفارت ترجمه کنید:

·         شناسنامه  به همراه ترجمه

·         پاسپورت با داشتن حداقل 6 ماه اعتبار و حداقل 3 ماه اعتبار از مان پایان سفر شما به هلند

·         یک قطعه عکس 4.5 * 3.5 بدون روتوش

·         دعوتنامه رسمی (از اعضای خانواده، بستگان و یا دوستان در هلند)

·         رزرو بلیط رفت و برگشت هلند

·         رزرو هتل (برای کسانی که دعوتنامه ای از هلند ندارند)

·         مدارک مالی: مدارکی که نشان دهنده گردش مالی و دارایی ها شما در ایران باشد. مانند گردش مالی چند ماه آخر، سند ملکی و غیره

·         مدارک شغلی: مدارکی که نشان دهنده اشتغال به کار شما در ایران باشد. یعنی نامه از محل کار یا تحصیل (دانشگاه) و ترجیحا سابقه بیمه.

·         بیمه مسافرتی: این بیمه ها به سفارتخانه های کشورهای عضو پیمان شینگن تا حدودی این اطمینان را می دهند که در صورت بروز هر گونه حادثه در طول سفر فرد (در صورت دریافت ویزای شنگن) مسئولیت هزینه ها بر عهده آن کشور نخواهد بود.

·         پرداخت هزینه ها: هزینه های شرکت وی اف اس گلوبال و سفارت هلند جهت اخذ ویزای شینگن هر کدام به یورو و جداگانه باید پرداخت شوند.

·         تکمیل فرم اپلیکیشن ویزا

·         گواهی مرخصی: چنانچه شما در ایران شاغل هستید، باید گواهی مرخصی مدت زمانی را که به هلند می خواهید سفر کنید را از شرکت یا سازمان خود دریافت و به سفارت ارائه دهید.

 

نکات مربوط به ویزای شینگن هلند:

·         مدارک درخواستی باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند.

·         از کلیه مدارک خود یک نسخه کپی به همراه داشته باشید.

·         پس از تعیین وقت مصاحبه در سفارت، شما دیگر نمی توانید این زمان را تغییر دهید یا لغو کنید.

·         درخواست های وقت سفارت باید هر کدام جداگانه ارسال شوند. اعضای یک خانواده همگی نمی توانند با استفاده از یک ایمیل اقدام کنند.

·         حداقل باید سه ماه قبل از سفر به هلند با ویزای شینگن، باید جهت دریافت وقت سفارت این کشور اقدام کنید.

·         در صورت ریجکت شدن (رد شدن ویزا) ویزای شینگن درخواستی شما از سوی سفارت هلند 3 الی 6 ماه پس از آن می توانید از طریق کشورهای دیگر شینگن جهت دریافت ویزا اقدام کنید.

·         جهت اقدام کردن برای ویزای هلند بهتر است در کشور محل اقمت خود (ایران) این کار را انجام بدهید.

 

اطلاعات تماس سفارت هلند:

آدرس سفارت هلند: تهران، خیابان دیباجی شمالی، خیابان ارغوان غربی، شماره ۶۰

شماره تلفن سفارت هلند: ۲۳۶۶۰۰۰۰

شماره فکس سفارت هلند: ۲۳۶۶۰۱۹۰