• (021) 47623444 (026) 32255012

26 اردیبهشت 1398 - 11:38
دیدنی‌های آنکارا

دیدنی‌های آنکارا

دیدنی‌های آنکارا
 
دیدنی‌ها
 

موزه‌ی تمدن‌های آناتولیایی 
این موزه‌ی بی‌نظیر، گذشته‌ی باستانی ترکیه را به‌طور کامل به شما معرفی می‌کند.
موزه‌ی تمدن‌های آناتولیایی در بدستان (سردابه‌ی بازار) متعلق به سده‌ی پانزدهم میلادی راه‌اندازی شده. بازار مرکزی ١٠ گنبدی آن، برجسته‌کاری‌ها و مجسمه‌هایی را در خود جای داده و در سرسرای مجاورش، شاهکارهایی از دوران آغازین آناتولیایی مثل: پارینه‌سنگی، نوسنگی، دوره‌ی مس، دوره‌ی مفرغ، آشوری، هیتی، فریژی، اورارتویی و لیدیایی را چیده‌اند. در بخش‌های طبقه‌ی پایین هم می‌توانید هنرهای کلاسیک یونانی و رومی را به همراه نمایشی از تاریخ آنکارا تماشا کنید.

 

جیتادل
بعد از دیدن موزه‌ی تمدن‌های آناتولیایی، بد نیست از فرصت استفاده کرده به سمت حصار (کاخ جیتادل یا آنکارا) در بالای تپه حرکت کنید. جالب‌ترین بخش آنکارا، محله‌ای حفاظت‌شده با دیوارهای ستبر و خیابان‌های بادگیر است که از برج و باروی بیرونی ساخته شده توسط امپراتور بیزانس میشاییل دوم در سده‌ی نهم میلادی به جا مانده؛ ولی دیوارهای درونی مربوط به سده‌ی هفتم است. 
نشانی اینترنتی: www.rmk-museum.org.tr

یادگاربزرگ
به زحمتش می‌ارزد که سری هم به آرامگاه کمال آتاتورک، بنیان‌گذار ترکیه‌ی نوین بزنید تا ببینید چه‌قدر خود را در دل مردم جا کرده است. این آرامگاه مرمری باشکوه، در جای بلندی از شهر قرار گرفته و آرامگاه مرد بزرگ را یکی از استراحت‌گاه‌های آنکارا کرده است.

موزه‌ی فرهنگ‌شناسی
موزه‌ی فرهنگ‌شناسی در یک ساختمان مرمری سپید قرار دارد که بعد از زمان عثمانیان ساخته شده و تا ١٩٥٣ هم به عنوان آرامگاه آتاتورک به شمار می‌رفته. در کنار این مجموعه، موزه‌ی نقاشی و مجسمه‌سازی را می‌بینید که ساختمانی به همان زیبایی دارد.

آتاکوله
آتاکوله یا برج راهنمای آنکارا، رستوران گردانی دارد که می‌شود ازطریق ورودیه‌اش جا رزرو کرد و با آسانسور شیشه‌ای تا بالا رفت. سینمایی هم در گردشگاه پایین آن واقع شده. ایستگاه اتوبوس‌های آتاکوله و چانکایا در پایین بلوار آتاتورکاست.

 

مسجدها
بخش بزرگ بیرونی مسجد کوجاتپه کامیی در کیزیلای، نماد آنکارا محسوب می‌شود. این مسجد نو که بین سال‌های ١٩٦٧ و ١٩٨٧ ساخته شده، یکی از بزرگ‌ترین مسجدهای جهان است؛ اگر چه یکی دو مسجد قدیمی‌تر و آثار مقدس مذهبی هم در موزه‌ی فرهنگ‌شناسی پیدا می‌شود.
محترم‌ترین مسجد آنکارا، هنجی بایرام کامیی در نزدیکی پرستشگاه اوگوستوس و روم است.

پارک‌ها
پارک جوان؛ مردابی که آتاتورک از آن دریاچه‌ای مصنوعی ساخت. پارک در طول تابستان فضای مطلوبی دارد، اما در فصل‌های دیگر سال، دریاچه‌اش دوباره به شکل همان مرداب در می‌آید.
لونا پارک فانفار کمی پوسیده به نظر می‌رسد، اما کنار دریاچه‌اش چای‌خانه‌های باصفایی ساخته‌اند که البته زنان مجرد را به تنهایی در آن‌ها راه نمی‌دهند. 
از دیگر گردشگاه‌های آنکارا می‌توان به پارک قو در انتهای جنوبی خیابان تونالی هیلمی و پارک گیاهی، داخل دهکده‌ای پایین آتاکوله اشاره کرد.
دورتر از شهر در گولباشی، آکواپارک کلوب واترسیتی را ساخته‌اند که هم به صورت سر باز و هم سر پوشیده است و استخر بچه‌ها، سرسره‌ی آبی، امکانات ورزشی و رستوران هم دارد