• (021) 47623444 (026) 32255012

26 اردیبهشت 1398 - 11:36
رفت ‌و آمد در استانبول

رفت ‌و آمد در استانبول

رفت ‌و آمد در استانبول
سیستم حمل و نقل عمومی استانبول کمی پیچیده است و ممکن است در نگاه اول شما را گیج کند. برای هر مسیر و رسیدن به هر مقصدی باید سوار یک –و شاید چند- وسیله بشوید. با داشتن یک نسخه از نقشه‌ی سیستم‌های حمل و نقل استانبول، کار شما ساده می‌شود و می‌توانید به راحتی و فقط با دانستن مقصد خود، از تراموا، مترو، کشتی یا... استفاده کنید. 
برای استفاده از تراموا، مترو، اتوبوس، کشتی و خیلی از وسایل نقلیه‌ی عمومی دیگر، نیاز به ژتون دارید. این ژتون‌های کوچک فلزی سه لیر قیمت دارند و در باجه‌های بلیت‌فروشی ایستگاه‌های مختلف اتوبوس و تراموا و مترو به فروش می‌رسند. قیمت این ژتون‌ها ثابت است و برای هر بار وارد ایستگاه شدن، باید یکی از آن‌ها را مصرف کنید. از آن‌جا که بعید نیست خرید این ژتون‌ها هزینه‌ی شما را به مقدار قابل توجهی بالا ببرد، خرید بلیت هوشمند (Akbill) ایده‌ی خوبی است. آکبیل، کارت الکترونیکی کوچکی است که در اتوبوس‌ها، ترن‌ها، ترن‌های خارج از شهر، مترو، راه‌آهن محلی و... استفاده می‌شود و می‌توانید آن را هرچقدر که احتیاج دارید، شارژ کنید. بلیت‌های آکبیل هم برای چند نفر در یک ایستگاه قابل استفاده‌اند و هم ارزان‌تر از ژتون هستند. 

اتوبوس
اتوبوس‌های عمومی بیشتر در بخش آسیایی استانبول مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیستم این اتوبوس‌ها پیچیده است و مسیریابی با آن‌ها سخت و دشوار. هر کدام از این اتوبوس‌ها با یک کد مشخص می‌شوند و از مسیرهای مختلفی می‌گذرند که محلی‌ها بهتر از هر کسی مسیرهایشان را بلدند. کرایه‌ی اتوبوس را حتماً باید با آکبیل پرداخت، اما خیلی از راننده‌های کرایه‌ی یک و نیم لیری را نقداً از شما می‌گیرند و به شما کارت قرض می‌دهند تا استفاده کنید. 
اتوبوس، از آن‌جا که در محله‌های توریستی و پر رفت و آمد تردد ندارد، برای مسافران استفاده‌ی کمتری دارد و تراموا و مترو عموماً بیشتر به کارتان می‌آید. 

مترو
متروی استانبول دو خط شمالی و جنوبی دارد. خط جنوبی که M1 نامیده می‌شود، از فرودگاه آتاتورک شروع می‌شود و به آکسارای می‌رود. آکسارای علاوه بر ایستگاه مترو، ایستگاه تراموا هم دارد و دسترسی از آن به بخش قدیمی شهر و محله‌های تفریحی و توریستی بسیار آسان است. در واقع اگر چمدان سنگینی به همراه نداشته باشید، به راحتی می‌توانید در هزینه‌ی گزاف تاکسی صرفه‌جویی کنید و مسیر فرودگاه تا هتل را ارزان طی کنید. خط شمالی، مسیر کوتاهی است بین شیشانه و حاجی‌عثمان که از میدان تقسیم می‌گذرد و اگر بخواهید به مغازه‌های متنوع و وسوسه‌کننده‌ی خیابان استقلال بزنید، حسابی با آن سر و کار خواهید داشت. 
تراموا
از ایستگاه متروی فرودگاه آتاتورک، به راحتی می‌توانید به هتل‌تان برسید؛ بدون آن که لازم باشد کرایه‌ی پنجاه‌لیری تاکسی را به خودتان تحمیل کنید. در ایستگاه زیتون‌بورنو از مترو پیاده شوید و سوار تراموای T1 شوید که به سمتکاباتاش (Kabataş) می‌رود. این تراموا مسیر بسیار هیجان‌انگیز و پرکاربردی دارد: جمعه بازار استانبول نزدیک ایستگاه فیندیک‌زاده (Findikzade) برپا می‌شود. ایستگاه بعدی، نزدیک مرکزخرید لاله‌لی (Lâleli) است و به همین نام نامیده می‌شود. ایستگاه آکسارای (Aksaray)، مرکزخرید آکسارای را نزدیک خود دارد. ایستگاه بیازیت (Beyazit) فاصله‌ی کمی تا بازار سرپوشیده‌ی کاپالی چارشی دارد و ایستگاه سلطان‌احمد هم که از اسمش پیداست: برای رفتن به مسجد سلطان احمد و البته مسجد ایاصوفیه و آب‌انبار سیسترن بهترین انتخاب است. ایستگاه بعدی کهگلحانه (Gülhane) است هم نزدیک کاخ و پارک توپکاپی واقع شده. فاصله‌ی این ایستگاه‌ها پیاده بیشتر از سه- چهار دقیقه نیست و حتی بهتر است که اول جاهایی که می‌خواهید سر بزنید را مشخص کنید و بعد از اول شروع کنید به دیدن و پیاده‌روی تا مجبور نشوید هر بار برای رفتن به ایستگاه بعدی تراموا، سه لیر کرایه بپردازید. ایستگاه آخر این خط تراموا، کاباتاش است که هم نزدیک اسکله است و هم با یک فانیکولار (قطار زیرمینی) یک ایستگاهه، به ایستگاهتقسیم می‌رود. 

قایق‌
استانبول کشتی‌ها و قایق‌های خصوصی فراوانی دارد که از آن‌ها به عنوان اتوبوس‌های دریایی و برای طی کردن مسیر بخش اروپایی تا آسیایی یا رفتن به جزیره‌های تفریحی پرینس‌آیلندز استفاده می‌کنند. 
مسیر بخش اروپایی تا آسیایی استانبول با این کشتی‌ها تنها بیست دقیقه طول می‌کشد و کرایه‌شان هم یک ژتون سه‌لیری است. 
قایق‌های تفریحی تندرو که مسافران را به جزیره‌های پرینس (Prince Islands) می‌برند، از اسکله‌ی کاباتاش در بخش اروپایی و اسکله‌های کادیکوی، بوستانچی، مالتپه و کارتال حرکت می‌کنند. ایستگاه بوستانچی نه تنها پر رفت‌وآمدترین اسکله‌ی بخش آسیایی است، که قایق‌های اختصاصی جمع و جوری هم برای کرایه دارد. بیشتر مسافران ترجیح می‌دهند از بین نه جزیره‌ی این مجموعه، جزیره‌ی بیوک‌آدا را انتخاب کنند که از همه بزرگ‌تر است و امکانات بیشتری دارد. بیوک‌آدا آخرین ایستگاه کشتی‌هاست و در آن، هیچ نوع وسیله‌ی موتوری پیدا نمی‌شود. مسافران می‌توانند در کوچه‌پس‌کوچه‌های زیبا و سرسبز بیوک‌آدا قدم بزنند و در کافه‌ها و رستوران‌های لب ساحل چیزی سفارش بدهند و از همه بهتر، دوچرخه یا درشکه کرایه کنند و چرخی در جزیره بزنند. 

تاکسی
تاکسی همیشه به عنوان لوکس‌ترین وسیله‌ی رفت‌وآمد در سفر در نظر گرفته می‌شود و تاکسی‌های استانبول هم از این قاعده مستثنی نیستند. ماشین‌های زرد و راحت و کولردار هزینه‌ی بالایی دارند و قیمتشان به شرط این می‌ارزد که یا دست‌تان پر باشد و یا شرایط استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را نداشته باشید. تمام تاکسی‌ها موظف‌اند از تاکسی‌متر استفاده کنند و بد نیست قبل از سوار شدن روی این مسئله تاکید کنید. 

دولموش
دولموش، ون یا مینی‌بوسی است که در مسیرهای مشخص مسافران را جابه‌جا می‌کند. دولموش یعنی پر شده و دقیقاً هم همین معنا را می‌دهد: تا اول خط ماشین پر از مسافر نشود، راننده راه نمی‌افتد. در طول مسیر، می‌توانید هر جا که خواستید از ماشین پیاده شوید. کافی است بگویید: اینه‌جِک‌وار، یعنی کسی این‌جا پیاده می‌شود.